آذرشهر باغ شهر ایران

آذرشهر باغ شهر ایران

شهرستان آذرشهر جایگاه ویژه و برجسته‌ای در بطن تاریخ و تمدن ایران‌زمین دارد و از جاذبه‌های گردشگری و اماکن تاریخی منحصر به فردی برخوردار بوده که مقصد خیل عظیمی از گردشگران و مسافران در فصول مختلف سال است.

آذرشهر با نام‌های تاریخی « دهخوارقان » یا « توفارقان » تاریخچه‌ای پرفراز و نشیب ریشه در عمق تاریخ دارد، از تمدن اورارتوئیان تا دوره ساسانیان که وجود آتشکده‌ها گرامی است و از دوران صفویه تا مشروطیت و تاریخ پر افتخار انقلاب اسلامی،تاریخچه و سرنوشتی سراسر حماسه و افتخار دارد.

این دیار خواستگاه عالمان عارف و عارفان عاشق، مهد مشاهیر و شاعرانی و سالکان طریق حق همچون خواجه یوسف حیران دهخوارقانی و عارف نامی مولانا خواجه علی بادامیاری دهخوارقانی می‌نازد، آذرشهر همچنین دیار عالمانی فرزانه و شهیدانی مانند آیت الله شهید شیخ حسین غفاری، شهید شیخ ابوالقاسم دهخوارقانی مشهور به ضیاء العلماء و شهید آیت الله مدنی و ده‌ها عارف عاشق شاهد است.

شهرستان آذرشهر جایگاه ویژه و برجسته‌ای در بطن تاریخ و تمدن ایران‌زمین دارد و از جاذبه‌های گردشگری و اماکن تاریخی منحصر به فردی برخوردار بوده که مقصد خیل عظیمی از گردشگران و مسافران در فصول مختلف سال است.

مسجد قدمگاه

این مسجد تاریخی در نزدیکی روستای بادامیار و در فاصله ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی آذرشهر قرار واقع شده و به‌صورت غاری مخروطی شکل با قطر ۱۵ متر در دل صخره سنگی کوه کنده شده در دوره‌های قبل از اسلام به‌عنوان معبد مهری استفاده می‌شد.

دکتر ماهیارنوّاب استاد تاریخ و رئیس پیشین دانشگاه تبریز قدمت این غار را به دوازده هزار سال پیش تخمین می‌زند . این معبد قبلاً معبد خورشیدپرستان و آتش‌پرستان بوده که در زمان‌های مختلف، بهره‌برداری‌های متفاوتی از این غار می‌شد،گاهی سنگر و محل امن نیروهای رزمی و گاهی هم‌محل عبادت دراویش و در قرون ۶ الی ۸ هجری قمری به‌عنوان تکیه عرفا و دراویش و سپس به‌عنوان مسجد مورد استفاده قرار ‌گرفت و اهالی روستا و گردشگران اغلب مراسم مذهبی ماه‌های محرم و رمضان را در این محل انجام می‌دهند.

در ۲۰۰ متری این مکان، گورستان تاریخی قدمگاه واقع شده است، قدمت این گورستان تاریخی مربوط به سده ۹ و ۱۰ هجری قمری بوده و این اثر به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در این قبرستان شیوخ دوران صفوی دفن شده و بر روی برخی سنگ‌قبرهای سنگی بزرگ ، تاریخ ۸۰۹ و ۹۰۱ هجری قمری خوانده می‌شود.

در این قبرستان تاریخی تخته‌سنگ‌های بزرگی منقوش به اشکال و نوشته‌های مختلفی وجود داشت که به‌مرور زمان و در اثر بی‌توجهی مسئولان امر، توسط فرصت‌طلبان تخریب‌شده است.

بنای تاریخی طاق چهار سوق

این اثر تاریخی یکی از بناهای زیبا و تاریخی در محله ستوباد آذرشهرمی‌باشد که با هشت ستون چوبی احداث شده و قدمت آن به دوران صفویان نسبت داده می‌شود.

این طاق در محله قدیمی ستوباد و محل تقاطع چهار کوچه باریک واقع شده و طاقی مثمن با هشت ستون چوبی بر روی چشمه‌ای که در گذشته جاری بوده است سایه افکنده است و ستون‌ها ، سرستون‌ها به شیوه صفوی ساخته‌شده‌اند.

چشمه آب‌درمانی تاپ‌تاپان

چشمه تاپ‌تاپان در ۴ کیلومتری جاده آذرشهر – عجب‌شیر و در بالای تپه‌ای ه‍م‍وار م‍ش‍رف ب‍ه اراضی و طب‍ی‍‍ع‍ت ب‍ک‍ر و در دل معادن سنگ آذرشهر واقع شده است.

آب این چشمه با فشار گاز از زمین به حالت جوشان خارج می‌شود و خاصیت شگفت‌انگیز درمانی که دارد ، در فصول گرم سال گردشگران زیادی از نقاط مختلف کشور را به خود جلب می‌کند.

منطقه نمونه گردشگری روستای قرمزگل

دارای طبیعتی بسیار بکر ، سرسبز و دل‌انگیز با آب و هوای سالم است و به خاطر طبیعتی دل‌نواز در کنار رود خروشان گنبرف چای در طول سال مقصد گردشگران داخلی و خارجی است.

گل‌های محمدی و عطر بسیار زیبای گل‌های محمدی در اواخر فصل بهار زیبایی خاصی به این منطقه می‌دهد و هزاران نفر را برای بازدید و تفریح به این منطقه می‌کشاند.

شورسوی قیزیل داغی

در جنوب آذرشهر تپه‌ها و کوه‌های قرمز رنگی است با نام «قزل داغی »که آب‌های گازدار از دل کوه به‌صورت قل‌قل کنان و جوشان فوران می‌شود و پس از خروج به‌تدریج سفت و سخت و تبدیل به رسوبات آهکی می‌شود.

به دلیل شفابخش بودن این آب‌معدنی ، در فصول گرم مردم برای آب‌تنی و شنا در حوضچه‌های کوچک آن عزیمت می‌کنند و از لجن‌های رسوبی این چشمه که خواص طبی دارد به دست و پای خود می‌مالند.

مسجد سنگی روستای جراغیل

این مسجد سنگی ما بین روستای قدیمی و فعلی جراغیل در میان صخره‌ها در دل کوه کنده شده است.

این بنای تاریخی بدون استفاده از هرگونه وسایل و مصالح ساختمانی امروزی احداث شده و حتی درب ورودی و محل نورگیر آن با کنده‌کاری صخره‌های سخت ایجاد شده است.این مسجد دارای دو ستون بزرگ سنگی هر کدام با قطر دو متر بوده و ارتفاع آن دو نیم متر است.

مصلی آذرشهر

این بنای تاریخی در بالای تپه ( یوواداغی ) یا ( دوواداغی ) که در بین خواص به ( مصلی داغی ) مشهور است ، واقع شده است.

بالای تپه پوشیده از الواح و سنگ‌نوشته‌های قبور است و درمیان آن نه‌تنها کتیبه‌ها ، بلکه سنگ‌نوشته‌ها و قطعه‌سنگ‌های مفقود و منقش فراوانی نیز به چشم می‌خورد که اغلب به سده‌های ۷ و ۸ هجری قمری است.

کمپ سد ینگجه

دارای نمای زیبایی از باغات روستای زیبای ینگجه و سد است که در جوار آن آلاچیق ،سرویس بهداشتی،نمازخانه ،بوفه و پارکینگ جهت ارائه خدمات به گردشگران مهیا است.

درخت چنار ۷۰۰ ساله واقع در محله پراپر

پراپر نام یکی از محله‌های قدیمی و اصلی آذرشهر است که در وسط محله آن درخت چناری وجود دارد که یکی از شگفتی‌های ایران است و می‌توان گفت قدمتی بالای هزار سال دارد که مردم هر ساله شاهد سر سبزی این چنار هستند.

چشمه‌های آب‌درمانی روستای هفت‌چشمه

این چشمه‌ها به تعداد ۷ رشته در روستای هفت‌چشمه در جنوب شرق آذرشهر و در مسیر جاده آذرشهر- عجب‌شیر واقع است به‌صورت جوشان از زمین خارج می‌شود.

آب چشمه‌ها با آب رودخانه مخلوط شده و حرارت آب چشمه پایین می‌آید. آب این چشمه‌ها جهت درمان بیماری سنگ کلیه بسیار مفید است.

فرش دستباف آذرشهر

قالی‌بافی یکی از صنایع‌دستی و هنری است که قبلاً این صنعت به‌صورت معمولی و با رج‌های پایین بافته می‌شد و اکنون به هنر تبدیل شده و جایگاه هنری پیدا کرده رنگرزی گیاهی نیز یکی دیگر از صنایع‌دستی است که در این منطقه به‌صورت کاملاً طبیعی و گیاهی و بدون رنگ‌های شیمیایی صورت می‌گیرد.

به همین دلیل از جایگاه بالایی در صنعت فرش آذرشهر دارد که بافت قالی‌هایی با رنگرزی گیاهی به‌تازگی شهرت و جایگاه خاصی در کشور و در کشورهای اروپایی پیدا کرده است.

از بازارهای فرش معروف آذرشهر می‌توان به تیمچه حاج وکیل و بازار سرپوشیده بزرگ فرش اشاره کرد که از زمان‌های قدیم به کار فروش فرش‌های دستباف آذرشهر و صادرات آن‌ها مشغول است.

خشکبار

صنایع تبدیلی و فراوری محصولات باغی در آذرشهر یکی از شغل‌های رایج مردم منطقه است و روستای اخی جهان در این منطقه به‌عنوان قطب خشکبار مطرح بوده و نقش بسزایی در تولید و صادرات این محصول و رونق اقتصادی منطقه دارد.

محصولات متنوع خشکبار از قبیل ، قیصی آ الو خشک ، آلبالو ، سانتریزه قرمز ، آلو سیاه و قیصی آفتابی و …. در اخی جهان فرآوری و به پس از بسته‌بندی به بازارهای داخلی عرضه و همچنین به کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی صادر می‌شود.

لپه آذرشهر

لپه آذرشهر شهرت جهانی دارد و به‌عنوان قطب اصلی تولید لپه در ایران مطرح است،کارخانه‌های تولید لپه در آذرشهر زیاد بوده و سالانه هزاران تن لپه تولید و ضمن تامین بازار داخلی به کشورهای مختلف دنیا صادر می‌شود.

لپه آذرشهر به علت خوش‌رنگ ، مرغوب ، زودپز بودن از شهرت خاصی برخوردار است.

گردوی آذرشهر

شهرستان آذرشهر از سال‌های دور به‌عنوان مرکز اصلی تولید و فروش گردو در کشور مطرح بوده و بازارچه‌های قدیمی فروش گردو خشکبار آن همچون “کشمشچی بازاری” قدمت چند صد ساله دارد و علاوه بر دارا بودن غرفه‌های فروش باعث جذب گردشگر داخلی و خارجی به این شهرستان و باغ‌های گردوی آن شده است.

نخود پزی و سوزن‌دوزی ممقان

ممقان یکی از شهرهای قدیمی و پرآوازه شهرستان آذرشهر است که صنعت نخود پزی ممقان از شهرت ملی و جهانی برخوردار است. انواع نخود آجیلی و نخود بوداده در این شهر تولید می‌شود.

صنعت نخود پزی در دنیا مختص شهر ممقان است و این صنعت امروزه یکی از ظرفیت‌های بزرگ اقتصادی کشور به شمار می‌رود.

ممقان دوزی

ارزنده‌ترین‌ صنعت دستی این شهرستان ،‌ ممقان دوزی است‌. این‌ هنر صنعت که‌ تولیدش در انحصار زنان و دختران خانه‌دار است‌ و مواد اولیه‌ی مورد نیازش‌ را فقط نخ‌ ابریشم رنگین و پارچه‌ی دبیت و متقال تشکیل ‌می‌دهد.

در گذشته تولیدات دست‌اندرکاران را ‌بیشتر نوعی‌ کلاه که‌ دارای مصرف محلی بود تشکیل می‌داد، ولی‌ در حال حاضر از این‌ هنر‌علاوه‌ بر کلاه برای تهیه‌ی زیر لیوانی‌، کمربند، کفش، جلیقه و سالفت (نوعی‌ رومیزی که‌‌دارای ابعاد متفاوتی‌ است‌ و معمولاً در وسط‌ میزهای بزرگ‌ گسترده‌ می‌شود) استفاده‌ به عمل می‌آید.‌

مسجد جامع گوگان

مسجد جامع گوگان قدیمی‌ترین ساختمان به‌جا مانده از دوره ولیعهدی عباس میرزا است که معماری آن منحصر به فرد می‌باشد. مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان آذرشهر، بخش گوگان، شهر گوگان، میدان نماز واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۵۱۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منطقه نمونه گردشگری ائل میدانی

یک منطقه ویژه اسب‌سواری و اتومبیل‌رانی است و مسابقات و برنامه‌های اسب‌سواری و اتومبیل‌رانی در مناسبت‌های مختلف در آنجا انجام می‌گیرد.

سد فیروز سالار

سد مخزنی فیروز سالار در منتهی الیه رودخانه گنبرف چای و در اراضی ماسه‌ای روستای فیروز سالار واقع شده است .به همت اهالی و شورای اسلامی این روستا انواع ماهی‌های خوراکی و سایر آبزیان در این سد مخزنی پرورش داده می‌شود. این سد مستعد برای ماهیگیری و همچنین فعالیت‌هایی همانند قایق‌رانی، شنا ورزش‌های آبی است.

حمام قدیمی گوگان

مربوط به دوره قاجار است و در شهر گوگان، چهارراه مرکزی، نبش کوچه امین، حمام قدیمی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۲۷۵۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

باقلوای گوگان

باقلوای سنتی گردو بادام از شیرینی‌جات تاریخی شهر گوگان با قدمتی بیش از ۱۰۰سال است که از دیرباز در ایام عید سعید نوروز باستانی با استفاده از تنورهای سنتی منازل پخت می‌شده است.

فرآیند تهیه و تولید انواع محصولات این تولیدی توسط بانوان انجام می‌گیرید که در کیفیت پخت محصولات مؤثر واقع گردیده است. این محصولات بدون افزودنی‌های نگه‌دارنده بوده و دارای ماندگاری بیش از ۲ماه در شرایط عادی و بیش از ۶ماه در شرایط استفاده از یخچال را داراست. قابل‌ذکر است این شیرینی در سال ۱۳۹۴ در فهرست آثار ناملموس میراث فرهنگی ثبت ملی شده است.

کشت سیر

تیمورلو یکی از شهرهای شهرستان آذرشهر است که به‌عنوان قطب اصلی تولید سیر در کشور محسوب می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای خرید و فروش سیر شمال غرب کشور است.

زیارتگاه زینب خاتون

این زیارتگاه در بخش گوگان روستای دستجرد واقع شده و در ایامی خاص چون اربعین سالار شهیدان پذیرای سیل عظیمی از مشتاقان اهل‌بیت عصمت و طهارت است.

پرورش ماهی زینتی

این منطقه از قطب‌های مهم تولید و تکثیر ماهی‌های زینتی کشور به شمار می‌رود. پرورش و تکثیر ماهی‌های آکواریومی در این مراکز، توسط بخش خصوصی و در استخرهای خاکی و بتونی انجام می‌گردد.

کپی، مولی (سفید – سیاه – زرد – خاکستری – قرمز)، سوراتل ، پلاتی، رزماهی، سچلار، بارب حلب، گل فیش، دم شمشیری، کف خوار ، آنجیل و چندین نوع دیگر از جمله معروف‌ترین ماهی‌های زینتی است.

تهیه و تنظیم: هیئت تحریریه آریاسان

منابع:

www.jahaniran.ir


www.ariasun.co

www.ariasun.me

https://www.instagram.com/ariasunintlgroup Insta-iCon-450x450

 38843 بازدید

پست های مشابه

نشانه‌هایی از ورم مفاصل
کالری سوزی شبانه!
علل ریزش مو به دلیل خارش پوست سر
راههای کاهش تشنگی در ماه رمضان
مواد غذایی مفید برای افراد بالای 50 سال
رژیم های غذایی نامناسب عمر را کوتاه می کند

یک نظر ارسال کنید