رشد-اولین-گیاه-در-کره-ماه-توسط-چینی-ها

رشد اولین گیاه در کره ماه توسط چینی ها

رشد گیاه بر روی کره ماه

چندین سال پیش شرکت مهندسی فضایی پاراگون در تلاش برای ساختن گلخانه ای بود که توانایی این را داشته باشد که بر روی سطح کره ماه قرار بگیرد و حیات گیاهان را در آن سیاره به وجود بیاورد. هدف آن ها از این قرار بود که این گلخانه به گونه ای ساخته شود که بر روی کاوشگر سیاره ماه نصب شود و به سطح قمر زمین سفر کند. در روزهای گذشته خبری مبنی بر به بار نشستن این هدف در خبرگزاری های رسمی دنیا مطرح شد که بذرهای ماه نورد ساخته شده توسط این شرکت چینی در کره ماه جوانه زده و حیات گیاهان را بر روی این سیاره ی سرد نورانی فراهم آورده است.

همانطور که در بالا ذکر کردیم، خبر رشد گیاه در کره ماه توسط سازمان ملی فضایی چین این روزهای در خبرگزاری های رسمی مطرح شده است. با توجه به این که چندین سال پیش یک شرکت فضایی به نام پاراگون که در زمینه فضا فعالیت های بسزایی دارد در تلاش بود که حیات گیاهان را بر روی سطح کره ماه برقرار کند؛ برای این منظور آن ها تصمیم گرفتند که گلخانه ای به منظور پرورش دانه های گیاه خردل در سطح ماه به وجود بیاورندو به امید اینکه بتوانند در آینده بر سطح این جرم کیهانی گیاهان با توانایی گل دهی پرورش دهند. مشاهده تصویری از گل ها بر سطح ماه می تواند انگیزه شگفت انگیزی برای انجام پروازهای فضایی باشد، همچنین این شرکت علاوه بر این هدف قصد دارد اولین قدم را در مسیر ایجاد سطحی قابل سکونت در ماه با ایجاد چنین گلخانه ای هم نیز در آینده بردارد. ساخت گلخانه ای که توانایی رشد دادن گیاهان را در سطح ماه داشته باشد و در عین حال به اندازه ای شفاف باشد که بتوان تصاویر زیبایی را از گیاهان قمر زمین به ثبت رساند امری بسیار پیچیده خواهد بود و به تجهیزات فراوانی نیاز خواهد داشت.

در واقع می توان گفت این نخستین مورد از رشد یک گونه زیستی در کره ماه است که گامی مهم در تحقق بلند مدت در این فضا ارزیابی شده است و کاوشگر “چانگ ۴” چین اولین ماه ‌نوردی است که نیمه تاریک کره ماه را که از زمین غیر قابل دید است کاوش می نماید. لازم به ذکر است که قابلیت رشد گیاهان در ماه به عنوان بخشی ضروروی از مأموریت‌ های فضایی بلند مدت تلقی می ‌شود؛ درست همانند سفر به مریخ که حدود دو سال و نیم طول خواهد کشید. این به معنای آن است که محموله های این کاوشگر فضایی با خاک زمین است که حاوی بذر پنبه، سیب زمینی، مخمر و تخم مگس سرکه است. این گیاهان در داخل ظرفی مهر و موم شده هستند که ماه ‌نورد آن را حمل می‌ کند.

رسانه های چینی روز ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) خبر از رشد بذرهای پنبه در روی سطح کره ماه دارند. شین هوا، خبرگزاری دولتی چین روز شنبه اعلام کرد که طی سفر ۲۰ روزه از زمین به ماه، بذر گیاهان با استفاده از “تکنولوژی بیولوژیک” در حالت خفته بودند. این بذرها تنها زمانی شروع به رشد کردند که مرکز کنترل از زمین دستور آب دادن بذرها را به کاوشکر ماه نورد داد. این خبرگزاری گفته است ماه‌نورد “چانگ ۴” تا کنون تقریبا ۱۷۰عکس به زمین فرستاده است.

تهیه و تنظیم: هیئت تحریریه آریاسان

منابع:

www.eligasht.com

مجله سلامتپزشک خانواده پزشكی بهداشت آریاسان الکامپ نمایشگاه الکامپ الکامپ آنلاین دارودرمان سلامت الکترونیکگردشگری آریاسان سیتی نت پاك سمن سوكام آریاسان سوپاك آریاسان مدی فارما تبلیغات پیشخوان نیازمندی ها کاریابیصرافیارزسکهطلاماشینملکزمینساختمانبورسبانکدولتملترهبرمجلسقرآنکتابکنکورکارپردازیدانشگاهدانش بنیانورزشصدا سیمادینزندگیمردمامیدکاربیمهبیکاریجوانورزشاطلاعات فناوری کامپیوترسخت افزارنرم افزاررایانهسرورمجازیتبلتموبایلزنجانتهرانایرانآلمانیونانگرجستانگرجستاندبیجهانهوافضاکشور كالا یابفروشگاه اینترنتی گروه بین المللی آریاسان WikiPharmaAriaSunساختتولیدعملیاتی صنعتیتاسیس تجهیز نصب و راه اندازی و سرمایه گذاری هوا فضا بازرگانی بین المللی پژوهشی صنعتیبازرگانی پزشكی دامپزشكی بهداشت دارو درمانسلامت فناوری اطلاعات و رایانه هواپیماییگردشگری طراحی لوگو طراحی استیکر کمپین تبلیغاتی اخبار علمی و پژوهشی اخبار سیاسی اقتصادی تجارت بین المللی بورس و بازار سرمایه اخبار پزشکیگردشگری و میراث فرهنگی هوانوردی و گردشگری ورزشی و المپیک حوزه و دانشگاه قرآنی فرهنگ و هنر صنعت و تکنولوژی حوادث بانوان نرخ ارز و طلا و سکه صرافی ها وب سایت آرپی وب سایت کاراندیشه اهواز وب سایت پانا بیوتی پاک سمنسینره طبیعت زنده کیابهداشت پانابیوتی کلینیک صدف رادآریاسان مان آریاسان پادآریاسانسوکام آریاسان رزرواسیون توریستی بیکاریجوانورزشCityNetPakSaman SooComAriaSun SooPakAriaSun MediPharma آریاسان AriaSunGroupكالایاب KalayabآریاسانبازارAriaSunBazarمدیكالاMediKalaگروه_آریاسانAriaSunGroup طراحی وب سایت تورهای تفریحی RP وب سایت تورهای وب سایت تورهای اقامتی وب سایت تورهای فرهنگی پاناشبکه تبلیغات و پیام رسانی آریاسان
شبکه پیام رسانی و تبلیغات آریاسان وب سایت تورهای طبیعی کاراندیشه اهواز<


www.ariasun.co

www.ariasun.me

https://www.instagram.com/ariasunintlgroup Insta-iCon-450x450

 2715 بازدید

پست های مشابه

آذرشهر باغ شهر ایران
نشانه‌هایی از ورم مفاصل
کالری سوزی شبانه!
علل ریزش مو به دلیل خارش پوست سر
راههای کاهش تشنگی در ماه رمضان
مواد غذایی مفید برای افراد بالای 50 سال

یک نظر ارسال کنید